DNNGo.ContentBuilder

تجهیزات کنترل تردد چیست؟

تجهیزات کنترل تردد، به هر تجهیزاتی گفته می شود که رفت و آمد افراد را به مکانی مشخص کنترل می کند. این تجهیزات می تواند یک قفل رمز دار، گیت پارکینگ یا ورودی گردان یا هر ابزاری از این دست باشد. از پر استفاده ترین این تجهیزات می توان به ورودی های گردان اشاره کرد.

ورودی گردان چیست؟

ورودی گردان (turnstile) یا (baffle gate) نوعی گیت است که به افراد اجازه می دهد در یک زمان از مکانی خاص عبور کنند. این گیت ها به منظور کنترل تردد یک طرفه مردم نیز ساخته شده است. این گیت ها تردد افراد را محدود می کند بدین صورت که کسانی که سکه، بلیط، گذرنامه و چیزی شبیه این ها دارند حق عبور دارند. بنابراین مردم در صورت پرداخت و دریافت بلیط یا چیزی مشابه آن قادر به تردد هستند مثلا برای دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و یا سرویس های بهداشتی که رایگان نیستند باید از این گیت ها عبور کنند. و نیز در لابی ساختمان های اداری گیت هایی نصب شده است که تنها افراد مجاز می توانند از این گیت ها عبور کنند.

تاریخچه

در گذشته وقتی انسان چارپایان را به اصطبل می برد برای ورود و خروج خود از ابزاری مشابه ورودی گردان (turnstile) استفاده می کرد. کاربرد ورودی گردان به صورت مدرن به کلارنس ساندرس نسبت داده شده است که در یکی از سوپر مارکت های زنجیره ای ویگلی پیگلی واقع در آمریکا نصب کرده بود.
پس از ساخت مترو، برای جمع آوری کرایه از بلیط و دستگاه برشگر بلیط استفاده می شد که این کار توسط نگهبانان انجام می گردید. IRT متوجه شد که کارمندان خود مترو، صادقانه کار نمی کنند و بخشی از پول را سرقت می کنند. بدین ترتیب ورودی های گردان به مترو راه یافت. ورودی های گردان با شکل های متفاوتی ساخته می شد. در سالهای ۱۹۳۹ و ۱۹۴۰ این گیت ها شیاری داشتند که مشتری ها باید برای تردد به داخل آن سکه ای می انداختند. در دهه ی ۱۹۵۰ ورودی گردان فلزی به بسیاری از ایستگاهها راه یافت بخصوص در شهر منهتن.
در دهه ی ۱۹۸۰ علاوه بر سکه، مشتری ها ملزم به تهیه بلیط هم بودند که البته این روش خیلی طول نکشید.
گردان های امروزی به سال ۱۹۹۴ بر می گردد و مشتری ها برای ورود و خروج از بلیط و کارت مترو استفاده می کنند.

انواع ورودی های گردان

گردان های نیمه قد (waist-high)

این گیت ها اغلب در نمایشگاه ها و میدان مسابقات نصب می شود. مشتری، بلیط یا کارت عبور خود را برای خوانش بارکد روی آن در شیاری روی بدنه ی گیت وارد می کند. اگر اجازه ی عبور داده شود، سنسوری سرعت عبور مشتری را شناسایی می کند و تایم عبور را تنظیم می نماید.

ورودی گردان چشمی (optical)

ورودی گردان چشمی جایگزین ورودی گردان arm-style شده است. این گیت ها از اشعه ی مادون قرمز برای شمارش مشتری ها استفاده می کند و افراد غیر مجاز را شناسایی می کند.

ورودی گردان اهرم دار چشمی

این نوع ورودی گردان، ترکیبی از ورودی گردان مانع دار و ورودی گردان چشمی است. بدنه ی این گیت ها یک یا دو اهرم دارد. زمانی که اجازه عبور داده شود این اهرم ها به داخل بدنه می روند و در آن لحظه گردان های چشمی فعال می شود.

ورودی گردان ورود و خروج تمام قد

یکی دیگر از ابداعات اخیر، ورودی گردان HEET یا ورودی گردان ورود و خروج تمام قد است که به افراد اجازه ورود به آن مکان خاص را می دهد. مشتری ها برای تردد از این گیت ها فقط از کارت مترو استفاده می کنند و نیازی به بلیط نیست.

DNNGo.ContentBuilder

درباره ما

دنیای پردازش با هدف طراحی و تولید سیستم های
الکترونیکی و کامپیوتری در سال 1368 فعالیت خود را آغاز نمود.
امروز شرکت مفتخر است با به خدمت گرفتن 125 نفر کارشناس
و تکنسین در تهران و 26 نمایندگی مستقل در سراسر کشور در خدمت هزاران سازمان، اداره و کارخانه است.

تماس با ما

تهران، امیر آباد، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از جلال آل احمد، نبش خیابان چهاردهم،شماره 1941
کد پستی: 1439744411
تلفن: 84288 - 021
فکس: 88632587 - 021

info@processingworld.com
sales@processingworld.com